5 grudnia, 2023

Płocki Portal Sportowy

Najnowsze informacje ze świata sportu

BHT Auto Forum Petra Płock piątym zespołem europejskiego cyklu EBT 2016

4 min read

BHT Auto Forum Petra Płock wróciła z Grecji z piątym miejscem europejskiego cyklu EBT, poprawiając tym samym zeszłoroczną ósmą pozycje. Turniej rozegrano w Salonikach, gdzie Mistrzowie Polski mieli okazję zmierzyć się z najlepszymi drużynami piłki ręcznej plażowej.

Do Grecji Petra udała się w najsilniejszym składzie. Z powodu kontuzji nie mógł wystąpić jedynie Kacper Adamski, a w rolę menedżera wcielił się Artur Niesłuchowski (w bramce zastąpił go golkiper drugiej Orlen Wisły Tomasz Wiśniewski). Zanim jednak płocczanie przystąpili do głównych rozgrywek, zagrali w towarzyskim turnieju, który miał być przetarciem przed pierwszymi dla Petry oficjalnymi rozgrywkami rozpoczynającego się sezonu.

BHT Auto Forum Petra w turnieju poprzedzającym finałowe rozgrywki uplasowała się na najniższym stopniu podium. Według zawodników był to dobry test przed główną imprezą.

– Mieliśmy okazję zmierzyć się z bardzo wymagającymi przeciwnikami, co pozwoliło nam zdobyć cenne doświadczenie i dobrze wdrożyć się w sezon – mówi Patryk Orędowicz. – Dwa razy zagraliśmy z naszym grupowym rywalem, zdobywcą Champions Cup na wyspach kanaryjskich, ekipą BHC SKKM-Ekaterinodar z Rosji, a także mogliśmy sprawdzić się z drużyną gospodarzy K.A.S. Kilkis, w której skład wchodzili obecni Mistrzowie Świata w plażówkę, Brazylijczycy. Na tle tak doświadczonych i klasowych rywali mogliśmy odpowiednio przygotować się do najważniejszych pojedynków – podsumowuje Orędowicz.

Do rywalizacji w głównym turnieju przystąpiło 10 najwyżej sklasyfikowanych zespołów w 2015 roku w rankingu EHF. Wśród drużyn mogliśmy znaleźć m.in. ekipy z Rosji, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. W fazie grupowej płocczanie zmierzyli się z zespołami BHC 2areg (Serbia), Detono Zagreb (Chorwacja), BHC SKKM-Ekaterinodar (Rosja) oraz BHC Sesvete (Chorwacja).

W pierwszym dniu zmagań Petra odniosła przekonujące zwycięstwo z serbskim BHC 2areg 2:0. Później jednak płocczanie mieli trochę mniej szczęścia i mimo rozegrania dobrych zawodów musieli uznać wyższość obrońców tytułu, Detono Zagrzeb, które okazało się lepsze w serii shoot-out.

– Ta porażka z Detono na długo zostanie w naszych głowach. Podobnie jak w rozgrywkach Champions Cup, mecz był bardzo wyrównany i o zwycięstwie decydowały shoot-outy, w których pomyliliśmy się dwukrotnie i to przesadziło o naszej porażce. Niestety miało to swoje konsekwencje i skomplikowało nam drogę do półfinału – komentuje Patryk Orędowicz.

Aby znaleźć się w najlepszej czwórce Petra musiała pokonać wspomnianą już drużynę BHC SKKM-Ekaterinodar z Rosji. W deszczowej aurze rywalizacja w obydwu setach toczyła się do samego końca, jednak to Rosjanie lepiej spisywali się w tych trudnych warunkach i zwyciężyli 2:0. Mimo wygranej 2:1 z ostatnim grupowym rywalem, chorwackim Sesvete, z powodu niekorzystnego układu w tabeli Petrze pozostała walka o 5. miejsce.

– Na nasze nieszczęście Detono Zagrzeb pokonało Ekaterinodar. To spowodowało, że zarówno Rosjanie, jak i my oraz Sesvete mieliśmy po cztery punkty, a w bezpośrednim pojedynku lepsi byli zawodnicy ze wschodu i to oni cieszyli się z awansu do półfinału – wyjaśnia sytuację Michał Kwiatkowski.

Udział w greckim turnieju płocczanie zakończyli pewną wygraną w meczu o 5. miejsce, gdzie pokonali portugalski V.Gaw ‐ Café Rossio 2:0.

– Mimo małego niedosytu turniej zaliczamy do udanych. Najważniejsze dla nas jest to, że ciągle odnotowujemy progres. W tegorocznym turnieju poprawiliśmy wynik z poprzedniego sezonu, gdzie na Węgrzech zajęliśmy 8. miejsce. Cały czas zbieramy cenne doświadczenie na międzynarodowej arenie i uczymy się nowych schematów gry. Nasza forma rośnie i teraz skupiamy się na turniejach Mistrzostw Polski – podsumowuje Michał Kwiatkowski.

BHT Auto Forum Petra Płock wystąpiła na finałach EBT 2016 w następującym składzie:
Adrian Fiodor, Tomasz Wiśniewski, Filip Koper, Konrad Koper, Patryk Orędowicz, Marcin Miedziński, Łukasz Niedzielak, Bartosz Wojdak, Miłosz Rupp, Jarosław Suski, Jakub Moryń, Michał Kwiatkowski.

Mistrzowie Polski udali się do Grecji dzięki wsparciu sponsora tytularnego, firmy Auto Forum – autoryzowanego dealera Volkswagena, Mercedesa, Skody i Hyundaia – firmy Solumus, Kicpak i Urzędu Miasta Płocka.

Warto zaznaczyć, że podczas gdy seniorzy BHT Petry walczyli o jak najlepsze wyniki w turnieju EBT w Grecji, trzy młode zespoły, które powstały we współpracy z SPR i SKF Wisłą Płock, mierzyły się w Szczecinie w ramach Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Wydaje się, że płocczanie nie mają co martwić się o swoją przyszłość, bo dwie z trzech ekip wróciły do Płocka ze złotymi medalami (roczniki 1997 – juniorzy oraz 2000 – juniorzy młodsi). Trzeci zespół, BHT Auto Forum Petra Płock 98’ musiał zadowolić się srebrnym medalem, w finale uznając wyższość… BHT Auto Forum Petry Płock 97’.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.